Festiwal mów - spotkanie 73

Każdy, kto chce osiągnąć w życiu szczęście, powinien to życie związać z celem, a nie z ludźmi bądź rzeczami" - tymi słowami Karol Heyka rozpoczął poniedziałkowy Festiwal Mów. Zgodnie ze zwyczajem klubu ostatnie spotkanie w miesiącu miało zmienioną strukturę (dwie mowy więcej kosztem "Gorących pytań"). 

Zgodnie z powyższą myślą Alberta Einsteina, Karol zapoznał nas ze sławną koncepcją formułowania celów - SMART. Według niej cele powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne (a zarazem ambitne), realistyczne i określone w czasie. Karol uważa, że życie jest sztuką wyboru, a jeśli mamy określony cel to te wybory wydają się oczywiste. Oprócz tego liczy się wytrwałość i elastyczność.

Jako drugi mówca wystąpił Arkadiusz Podlaski, który wprowadził nas w tematykę nawyków, czyli zautomatyzowanych sposobów postępowania. Okazało się, że nie jesteśmy na nie skazani, a nawet sami świadomie możemy nimi kierować. Charles Duhigg w swojej książce "Siła nawyku" przedstawił "Pętlę nawyku", która poprzez inicjację i fizyczne działanie prowadzi nas do pozytywnego lub negatywnego wzmocnienia. Bazując na teorii autora Arek przedstawił nam swój przykład zamiany wieczornego piwa na wodę z owocami, a co za tym idzie - poczucie zdrowia i zadowolenia.

Trzecią i czwartą przemowę zdominowały tzw. "Icebreakery", czyli autoprezentacje nowych członków klubu. Dominik Wantuch przedstawił się jako osoba otwarta na nowe doświadczenia, z niesamowitą energią i zapałem do gry na perkusji. Następnie Jakub Roszkowski zapowiedział, że chce zrobić furorę w Toast Masters i osiągnąć w życiu jak najwięcej (jego zamierzenia zgodne były z techniką SMART ze względu na bardzo konkretną datę zostania milionerem).

Podczas ostatniej mowy dnia Tomek Brych podsumował wszystkie dotychczasowe przemówienia i w 15 minut przedstawił nam „złotą” radę jak osiągnąć w życiu każdy cel. Według niego po drodze napotykamy przeszkody i naszym zadaniem jest ich pokonanie. Należy słuchać autorytetów, ludzi mądrych i nie pozwolić, aby przejmowanie się trudnościami stało się naszym nawykiem. 

Autor: Izabella Gacka

Napisano: 0000-00-00