Retoryka, czyli spotkanie #106

106 spotkanie Toastmasters Sopot Leaders prowadził Paweł Baca, nasz Skarbnik. Jak się okazuje, posiada on nie tylko nieprzeciętny talent do zarządzania naszymi pieniędzmi, ale także do przenoszenia nas do starożytnego świata. Spotkanie rozpoczął od przybliżenia historii przemawiania – powstania retoryki - krasomówstwa, umiejętności opisania swojego punktu widzenia i przekonywania słuchaczy do swoich racji, czyli sztuki perswazji, oraz parezji - wypowiedź oparta na szczerości i otwartości. Po przybliżeniu tych ciekawostek, zapowiedział mówców wieczoru, czy, jakby to powiedzieli starożytni – oratorów.

Mowy

Główną częścią spotkania były mowy 4 osób: Arka, Stefana, Mileny i Hani.

Arek, nasz zaawansowany mówca, realizował mowę 4 z podręcznika „Opowiadanie historii”. Jego zadanie polegało na zbudowaniu barwnej i żywej historii, która wzbudzi w widzach emocje. Opowiedział nam z miotłą w dłoni historię Janusza z Polski, dla którego brak adresu e-mailowego był przyczyną wielu perypetii w wielkim amerykańskim świecie.

Stefan w mowie 10 z podręcznika kompetentnego mówcy starał się nas zainspirować. Opowiedział o różnych poziomach komunikacji i źródłach informacji, które docierają do nas podczas kontaktów z innymi. Poczynając od mowy, przekazu niewerbalnego, kontekstu przekazu, do doświadczenia, do którego możemy się odwoływać w interpretacji komunikatów. Swoje argumenty poparł bardzo wyraziście inscenizacją z wykorzystaniem banana.

Milena, w swojej pierwszej mowie, przybliżyła nam swoją osobę. Rozpoczęła od pomyłki lekarza, która wpłynęła na jej życie już od pierwszych jego chwil. Kolejny fakt sprawił, że postanowiła swoimi uczynkami obalać stereotyp. W końcu wyjawiła nam swoje początki z Toastmasters i tym samym początki naszego sopockiego klubu! Milena pozwoliła nam, jak śpiewa Kayah, wejść na chwilę pod swoje powieki i popłynąć swoimi żyłami.

Hania w projekcie 7 kompetentnego mówcy miała za zadanie zebrać rzetelne informacje na poparcie swoich tez. Tematem były pierwsze kroki lidera w nowej grupie. Powiedziała o tym, że życie zaskakuje i można stać się liderem niespodziewanie, w wielu różnych sytuacjach. Kiedy to się stanie, warto podkreślić wizję organizacji, w jakiej jesteśmy, jej cele. Następnie nakreślić swoje wartości jako lidera, czego będzie oczekiwał od zespołu. Ważne jest także poznanie ludzi, z którymi będziemy współpracować, bo od tego zależy czy dobrze dobierzemy metody motywacji oraz odpowiednie podejście.    

Projekty liderskie

Jak sama nazwa wskazuje, w Toastmasters Sopot Leaders, kształtujemy w sobie także umiejętności liderskie. Paweł i Patrycja ćwiczyli umiejętność słuchania (projekt pierwszy z podręcznika kompetentnego lidera) w rolach gramatyka i oceniającego płynność mowy. Moja ulubiona część spotkania – ocena gramatyka przyniosła kilka pięknych „kwiatków” gramatycznych:

·         „Kraje oczekują w sposób stojący i gotowy…”

·         „Jakie nasze powinny być pierwsze kroki…”

·         „Przedstawmy siebie my, jako liderów…”

Nowi członkowie

Na spotkaniu powitaliśmy też oficjalnie naszych nowych członków – podręcznikami i paczkami z prezentami. Trzeba przyznać, że mieli bardzo mocny start w klubie, ponieważ już zostali wybrani do zarządu na przyszłą kadencję. Witamy Milenę i Marka!

Ranking aktywności

Docenieni zostali także najbardziej aktywni w ostatnim miesiącu – Paweł, Patrycja i niezmordowany wygrywaniem miejsc na podium tego rankingu, Arek. Marzymy o tym, by wszyscy byli tak zaangażowani w spotkania, realizowali projekty mówcze, liderskie i zapraszali na spotkania gości. Gratulacje! 

Autor: Hania W.

Napisano: 2014-12-08