Toastmasters mówcy i liderzy

Toastmasters International to międzynarodowa organizacja założona w 1924 roku w Kalifornii przez Ralpha C. Smedleya. Jest to organizacja typu non-profit mająca na celu doskonalenie umiejętności publicznego przemawiania i przywództwa. Obecnie Toastmasters działa w 13,5 tys. klubach powołanych w 116 krajach, zrzeszając w sumie ponad 280 tys. członków.

Spotkania odbywają się w lokalnych grupach 20-30 osobowych w formie praktycznych warsztatów raz w tygodniu. Wszystko dzieje się w miłej i przyjaznej atmosferze. Mówcy otrzymują informację zwrotną zawierającą plusy wystąpienia oraz pola do poprawy dostrzeżone przez członków grupy. 

Na klubowych spotkaniach mile widziani są goście, mogą oni bezpośrednio przekonać się, w jaki sposób członkowie zdobywają nowe umiejętności. Toastmasters oferuje klubowiczom rozwój umiejętności w zakresie ścieżki mówcy i ścieżki lidera oraz realizację dalszych zaawansowanych projektów. Od dawna wiadomo, że dobrzy mówcy są lepszymi liderami. Wszystkie zakończone projekty potwierdzane są oryginalnymi certyfikatami Toastmasters International ze Stanów Zjednoczonych. 

Tego typu certyfikaty są świetną odpowiedzią na coraz większe wymagania pracodawców na dzisiejszym bardziej konkurencyjnym rynku pracy. Ponadto, członkowie klubu trenują komunikację werbalną, co świetnie przygotowuje do rozmowy z rekruterem.

Panuje opinia, że przemówienia publiczne są stresujące. Spotkania w klubach Toastmasters w przyjaznej atmosferze przygotowują do zapanowania nad tym stresem. Dodatkowo można poznać wiele nowych osób, ma to w dzisiejszych czasach duże znaczenie.

Podczas spotkań zachowany jest pełen profesjonalizm, członkowie ćwiczą zamiennie różne funkcje. Są osoby oceniające płynność mowy, gramatykę, czas, mowę ciała oraz wynik ogólny, wszystko w postaci pozytywnej i budującej informacji zwrotnej. Toastmasterzy ćwiczą umiejętności liderskie, także dzięki piastowaniu przez nich funkcji w zarządzie klubu. 

Toastmasters w przyjaznej atmosferze szkoli mówców i liderów. Nowe osoby wybierają sobie mentora, który chętnie służy pomocą. Klubowicze szkolą się w umiejętności odpowiadania na gorące pytania, dzięki czemu dobrze sobie radzą w kontaktach z mediami. Trening pozwala zauważyć wiele błędów popełnianych przez szereg mówców występujących np. w telewizji. 

Po warsztatach uczestnicy spotykają się w miłej atmosferze na after party, w którejś z pobliskich kawiarenek, gdzie można dokładniej przedyskutować wybrane kwestie lub porozmawiać na inny temat.

Czasami organizowane są w różnych miastach konkursy mów oraz konferencje, jest to dla chętnych dobrym sposobem na potwierdzenie swoich umiejętności oraz integrację.

Spotkania Toastmasters to dobra zabawa i nauka w jednym. Idea Toastmasters doskonale odpowiada dzisiejszemu zapotrzebowaniu oraz świetnie rozwija umiejętności miękkie. 

Linki:
http://www.toastmasters.pomorskie.pl/
http://toastmasters.edu.pl/
http://www.toastmasters.org/

Spis klubów Toastmasters w Trójmieście:
Toastmasters Sopot Leaders (j. polski)
Szkoła Wyższa Psychologi Społecznej w Sopocie, ul. Polna 16, Sopot
terminy spotkań: poniedziałki, godzina 18: 25

kontakt V-ce Prezes ds PR Ewa Słusznik,

na facebook:Toastmasters Sopot Leaders 

email: ewaslusznik@wp.pl

Toastmasters International Gdynia (j. polski)
ul. Świętojańska 64/8, Gdynia (nad Empik School)
terminy spotkań: poniedziałki, godzina 18:00
kontakt facebook: Toastmasters International Gdynia 
lub Bogusław Zabiegliński


Toastmasters Gdańsk (j. polski)
Park Naukowo – Technologiczny, Gdańsk, ul. Trzy Lipy 3 (budynek C)
terminy spotkań: wtorki, godzina 19.00

kontakt facebook: Ela Żurek

WordBusters Profesional Toastmasters Club (j. polski)
Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, sala 103
terminy spotkań: czwartki, godzina 18:40

kontakt facebook: Łukasz Witulski

Tricity Toastmasters International Club (j. angielski)
Restauracja „VNS Restauracja” Gdańsk centrum Manhattan,  
terminy spotkań: środy, godzina 18:15

Toastmasters Matrioszka (j. rosyjski)
terminy spotkań: czwartki, godzina 18:00

Restauracja Rosyjska, ul. Dluga npko fontanny Neptuna

kontakt facebook: Bogusław Zabiegliński

Autor: Andrzej Kałowski

Napisano: 2014-01-15