Z perspektywy mówcy

Wystąpienia publiczne to przede wszystkim odpowiedzialność. Musimy liczyć się z czasem,  mową ciała, a także treścią wypowiedzi. W głowach słuchaczy zawsze pozostawiamy jakiś obraz. To od nas – mówców zależy czy będzie pozytywny, czy negatywny. Tym razem trochę o jednym i o drugim.

Kolejne spotkanie poprowadziła Hanna Wesołowska. Jeżeli chodzi o przemowy, to rozpoczęłam JA, jako debiutantka na scenie Toastmasters. Nie było to moje pierwsze wystąpienie publiczne, jednak zaskoczył mnie tak pozytywny odbiór zarówno wykonania jak i treści. Starałam się jak najprościej przekazać swoją wizję i zainteresowania.

 A co do treści… kolejnym mówcą był Karol Heyka z przemową na temat kobiet i mężczyzn. Dowiedzieliśmy się, że „kobiety gadają żeby gadać, a mężczyźni po to żeby znaleźć rozwiązanie konkretnej sytuacji”. Zgodzę się, że w dużej mierze tak jest, jednak poznałam w swoim życiu kobiety, które mówią tylko wtedy kiedy zostaną zapytane i mężczyzn, którzy płaczą żeby rozwiązać konkretną sytuację. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie generalizowanie :-)

Trzecia przemowa należała do Tomasza Brycha. Był to właściwie odczyt bajki o Kubusiu Puchatku-  taka specyfika projektu. Podobała mi się modulacja głosu i fakt, że odróżniałam dzięki temu wszystkich bohaterów.

Drugim debiutantem tego dnia był Stefan Zemke. Przedstawił nam mnóstwo pomysłów na czerpanie satysfakcji ze sportu. Jestem pod ogromnym wrażeniem jego pasji i zaangażowania w aktywność fizyczną.

Ostatnią przemowę wygłosił nasz „chroniczny” mówca – Igor Orlicki. Jego projekt dotyczył asertywności. Po raz kolejny przy pomocy „asystenta” zaprezentował nam jak zachowywać się w codziennych sytuacjach.

Podsumowując, to jakie reakcje wywołamy, zależy od nas samych. W dużej mierze mamy kontrolę nad wrażeniem jakie pozostawiamy. Z perspektywy mówcy mogę powiedzieć, że publiczność również zostawia po sobie ślady w pamięci. Moich słuchaczy podczas tego spotkania zapamiętałam wyjątkowo pozytywnie. Korzystając z okazji, że jest to ostatni post konkursowy dziękuje Wam za to jacy byliście/jesteście i  z chęcią będę angażowała się w kolejne projekty mówcze. Dziękuję także Tomaszowi Brychowi za mentoring, Ewie Słusznik za cenne wskazówki przy blogu, Łukaszowi Opęchowskiemu za zdjęcia oraz Igorowi Orlickiemu za miłą współpracę.

Autor: Izabella Gacka

Napisano: 2014-05-22