Co to jest Toastmasters?

CZYM JEST TOASTMASTERS?

Toastmasters to międzynarodowa instytucja, która powstała w 1924r w USA. Założyła ją grupa dżentelmenów, którzy zaczęli się regularnie spotykać w celu poprawienia swoich umiejętności mówczych. Początkowo był to tylko klub dla mężczyzn. Od tego czasu zaszło sporo zmian. Klub  rozrósł się na cały świat. Dzisiaj możemy odnaleźć lub w prawie każdym większym mieście na świecie. Obecnie klub działa w 113 krajach. Jest 13 tyś klubów oraz 300 tyś członków. 

Klub Toastmasters działa na zasadzie warsztatów. Uczestnicy spotykają się o wyznaczonej porze w gronie ok. 20-40 osób co tydzień lub dwa. Spotkania trwają od godziny do dwóch. Klubowicze uczą się na zajęciach przemawiania. Każdy ma wyznaczoną rolę na spotkaniu. Są osoby, które oceniają jak i osoby oceniane. Mowy są realizowane na podstawie przygotowanych przez organizację podręczników.

Kolejnym elementem warsztatów jest ścieżka lidera. Członkowie wybierają zarząd, które ma za zadanie rozwijać i zarządzać funkcjonujący klub. Uczestnicy na spotkaniach uczą się jak dawać informacje zwrotne tak, aby były one konstruktywne i wspomagały rozwój.

Regularnie odbywają się konkursy na poziomie krajowym, europejskim oraz światowym. Uczestnicy po zrealizowaniu projektów otrzymują certyfikat z USA od Toastmasters Intetnational, które są akceptowane w większości większych krajów.

MISJA

Toastmasters International to wiodący ruch poświęcony rozwijaniu umiejętności skutecznego przemawiania na całym świecie. Poprzez swoje kluby członkowskie, Toastmasters International pomaga mężczyznom i kobietom w uczeniu się sztuki mówienia, słuchania i myślenia - umiejętności życiowych, które pomagają zwiększyć potencjał lidera, sprzyjają komunikacji między ludźmi, i przyczyniają się do polepszenia ludzkości.

Toastmasters International stale rozszerza swoją światową sieć klubów członkowskich, umożliwiając tym samym coraz większym rzeszą ludzi korzystanie z ich programów edukacyjnych.

WIZJA

Toastmasters International pomaga ludziom w osiągnięciu ich pełnego potencjału i realizowaniu swoich marzenia. Poprzez kluby członkowskie, ludzie na całym świecie mogą poprawić swoją komunikację, umiejętności przywódcze, i znaleźć odwagę, by się zmienić.

WARTOŚCI

Toastmasters International stawia na podstawowe wartości takiej jak uczciwość, zaangażowanie na rzecz doskonałości i szacunek dla człowieka. Są to wartości godne wielkiej organizacji, i wierzymy, że powinniśmy włączyć je jako punkty zaczepienia w każdej decyzji, jakie podejmujemy. Nasze podstawowe wartości dostarczają nam środków nie tylko prowadzący, ale także oceny naszych działań, planowania naszej wizji na przyszłość.