Program edukacyjny

Jak zostać świetnym mówcą i liderem? Toastmasters odkryło na to przepis i doskonali go od 90 lat. Poznaj program edukacyjny Toastmasters i zobacz, ile wyzwań czeka cię na ekscytującej drodze do doskonałości.

Większość osób odnajduje klub Toastmasters szukając sposobu na nauczenie się publicznego przemawiania. To jedna z oferowanych ścieżek. Drugą jest rozwijanie umiejętności przywódczych. Odkryj je obie.

Nowy członek, który dołącza do Toastmasters rozpoczyna swoją przygodę z przemawianiem od pierwszych mów, przez które przeprowadza podręcznik Kompetentnego Mówcy (Competent Communicator). Zawiera on 10 mów – 10 projektów. Każdy kolejny stawia poprzeczkę nieco wyżej, dodaje następny element, na który należy zwrócić uwagę. Począwszy od przełamania pierwszych lodów, przez rozwijanie umiejętności gestykulacji i różnicowania głosu, aż po przekonywanie i inspirowanie. (Zobacz listę i opisy wszystkich projektów). Po zakończeniu pierwszego podręcznika, masz solidne podstawy, by nazywać się kompetentnym mówcą. Na Twój adres przesyłany jest przepiękny certyfikat. Możesz zamówić przesłanie jego kopii do Twojego szefa, aby pokazać jak pracowałeś nad swoim rozwojem i jakie zdobyłeś kompetencje.Odkrywając drugą ścieżkę możesz realizować cel zdobycia umiejętności kompetentnego lidera (Competent Leader). Uczestnicząc w spotkaniach klubu oraz dodatkowych wydarzeniach uczysz się jak dobrze słuchać, myśleć krytycznie, dawać informację zwrotną, zarządzać czasem, planować, delegować, motywować, mentorować, budować zespół. Twoje poczynania są obserwowane przez wybranych przez Ciebie oceniających. Otrzymujesz informację zwrotną w atmosferze szczerego wskazywania obszarów do poprawy i  motywującego doceniania tego, co robisz dobrze. Twoje dokonania zwięczone są certyfikatem, którym możesz cieszyć się razem z klubowymi kolegami lub przesłać go także do pracodawcy, potwierdzając zdobycie cennych umiejętności lidera. (Zobacz listę i opisy wszystkich projektów liderskich)

Zdobycie certyfikatów Kompetentnego Mówcy i Kompetentnego Lidera to dopiero początek przygody. Na ścieżce mówczej czekają kolejne wyzwania – Zaawansowany Brązowy Mówca (ACB – Advanced Communicator Bronze),  Zaawansowany Srebrny Mówca (ACS - Advanced Communicator Silver), Zaawansowany Złoty Mówca (ACG - Advanced Communicator Gold). Aby osiągnąć kolejny stopień, konieczne jest ukończenie poziomu niższego oraz realizacja mów z 2 wybranych podręczników zaawansowanych. A jest z czego wybierać! Kiedy masz już podstawy do dobrego przemawiania, możesz skupić się na tematyce, która interesuje Cię najbardziej. Do wyboru są podręczniki takie jak: Opowiadanie historii, Przemawianie przed kamerą, Przemówienia na specjalne okazje, Mowy przed zarządem, Prezentacje techniczne, Przemówienia humorystyczne i wiele innych. (Zobacz listę i opisy wszystkich podręczników zaawansowanych.) Dodatkowo przedstawia się przygotowane przez Toastmasters prezentacje z serii lepszego mówcy (The Better Speaker Series), klubu odnoszącego sukces (The Successful Club Series) i innych.Ścieżka liderska także kryje dalsze niespodzianki. Są nimi wyzwania w postaci tytułu brązowego i srebrnego lidera (ALB - Advanced Leader Bronze i ALS - Advanced Leader Silver). Aby zostać brązowym liderem, należy przez pół roku pełnić funkcję w zarządzie klubu. Można wykazać się jako prezes, wiceprezes ds. edukacji, wiceprezes ds. członkostwa, wiceprezes ds. PR, skarbnik, sekretarz, wiceprezes ds. administracji. Dzięki temu zyskujesz cenny wgląd w sposób działania organizacji, odpowiedzialność za cały kilkudziesięcioosobowy klub oraz nierzadko pierwszą możliwość sprawdzenia się na tak ważnym stanowisku. Srebrny lider odznacza się już działaniem na wyższych poziomach zarządzania - rejonu, dywizji, dystryktu. Do zaliczenia potrzebne jest także zgłębianie wiedzy teoretycznej o umiejętnościach przywódczych w formie prezentacji z serii klubu odnoszącego sukces i doskonałego lidera (The Leadership Excellence Series). Srebrny lider realizuje także zaawansowany projekt, który może wykonać we własnej pracy (HPL – High Performance Leadership).

Najwyższym odznaczeniem w Toastmasters jest tytuł Wyróżnionego Toastmastera - Distinguished Toastmaster (DTM). Otrzymują go osoby, które ukończyły całą ścieżkę liderską i mówczą zyskując niezwykle cenne kompetencje. Póki co posiada go kilka osób w Polsce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie kształcenia w Toastmasters, zapytaj wiceprezesa ds. edukacji. Chcesz się przekonać bezpośrednio o efektach? Przyjdź i porozmawiaj z osobami, które zdobyły tytuły mówców i liderów w naszym klubie! (Zobacz listę osób z tytułami).